تجهیزات پزشکی

شکم‌بند طبی چیست؟ [کاربردها، موارد مصرف و ویژگی‌های آن]

شکم‌بند طبی، کاربردها و انواع آن - کاراپارس

فهرست

شکم بند طبی چیست و در چه مواردی استفاده می‌شود؟

شکم بند طبی یکی از وسایل پرکاربرد در حوزه محصولات طبی است. این محصول طبی سبب می‌شود که چربی سوزی در ناحیه پهلو و شکم افزایش‌یافته و موجب جمع شدن پوست و کوچک شدن شکم شود.

شکم انسان به‌وسیله عضلات دیواره‌های جلویی و پشتی و همین‌طور جانبی، در برگرفته‌شده است. درون شکم اندام‌های احشایی قرارگرفته‌اند. شکل کلی شکم به عوامل مختلفی از جمله وضعیت بدن، حالت فیزیولوژیکی اعضای داخلی و قدرت کنترل دیواره شکم وابسته است. وضعیت اعضای داخلی شکم تنها به‌وسیله نیروی جاذبه کنترل نمی‌شوند، بلکه جداره قدامی شکم نقش بسیار مهمی در نگهداری این اندام‌ها دارد.

اگر عضلات شکم ضعیف باشند، به‌تبع قدرت و توانایی جداره قدامی برای محافظت از شکل طبیعی بدن کم می‌شود. در این حالت، در قسمت پایینی شکم برآمدگی شکل می‌گیرد و سبب می‌شود که احشای درون شکم در حالت ایستاده به جهت پایین، مایل باشند. این عارضه را افتادگی شکم می‌نامند که سبب ایجاد بدشکلی ظاهری در بدن می‌شود. همچنین به دلیل اینکه وزن شکم فرد به سمت جلو و روبه پایین می‌افتد، مرکز ثقل بدن تغییر کرده و مهره‌های ستون فقرات فشار بیشتری را متحمل می‌شوند. این فشار در بلندمدت سبب افزایش قوس کمر شده و نهایتاً به درد در ناحیه ستون مهره می‌انجامد.

»»» خرید شکم‌بند طبی «««

شکم بند طبی

افرادی که با مشکل اضافه‌وزن دست‌وپنجه نرم می‌کنند، می‌توانند از شکم بند طبی استفاده کنند. در این موارد استفاده از این محصولات طبی سبب می‌شود که شکم جمع شده و در وضعیت مناسبی قرار گیرد. همچنین شکم بند طبی به جهت داشتن خاصیت ارتجاعی و کشسانی، مانع اعمال فشار بیش‌ازحد بر روی مهره‌های پایینی ستون فقرات می‌شود.

»»» شکم‌بند طبی تمام‌کش سفید پس از جراحی پاک‌سمن «««

در موارد دیگری نیز می‌توان از شکم بند طبی استفاده کرد:

 • پس از عمل جراحی شکم، پهلو و کمر
 • پس از زایمان
 • برای جبران تحلیل عضلات شکمی در سالمندان
 • گرم نگه‌داشتن کلیه
 • دوران قاعدگی

علاوه بر این، افرادی که به کمردردهای خفیفی دچار شده‌اند که ریشه عضلانی دارد، برای تسکین درد خود می‌توانند از شکم بند طبی استفاده کنند.

این محصول از الیاف پنبه‌ای ساخته‌شده و با قابلیت تهویه هوا، سبب می‌شود که افراد بتوانند در طولانی‌مدت از این محصول استفاده کنند و مشکلی در فعالیت‌های روزمره آنان پیش نیاید. پزشکان توصیه می‌کنند که در زمان استفاده از شکم بند طبی به انجام تمرینات ورزشی مخصوص پرداخته و عضلات شکم را تقویت کنید. بهتر است بعد از عمل جراحی شکم و در زمان خوابیدن، شکم بند را باز کرده و یا آن را شل کنید.

برای شستشوی شکم بند طبی بهتر از آب سرد استفاده کنید و به‌هیچ‌وجه با فشار زیاد و چنگ زدن، اقدام به شستن شکم بند نکنید.

ویژگی‌های شکم بند طبی

 • قابلیت تنظیم
 • راحتی و سهولت در استفاده
 • قابلیت شست‌وشو
 • کیفیت ساخت بالا
 • نوارچسب بادوام
 • عدم ایجاد حساسیت پوستی

شکم بند طبی چه کاربردهایی دارد؟

 • کاهش دادن سایز شکم و پهلو
 • جلوگیری از تغییر حالت و افتادگی شکم
 • حفظ زیبایی و فرم شکم
 • بهبود دردهای ناشی از گرفتگی عضلات در ناحیه کمر، شکم و پهلو
 • حمایت از مهره‌های ستون فقرات
 • جلوگیری از افتادگی در ناحیه شکم، پس از زایمان و عمل‌های جراحی
 • حمایت از عضلات شکمی در طول ورزش
 • تعریق زیاد و تسریع روند لاغری
 • از بین بردن اسپاسم عضلانی و درد ناحیه کمر

شکم بند طبی

»»» شکم‌بند لاغری چیست؟ «««

شکم بند طبی چطور کار می‌کند؟

شکم بند طبی به شکل های مختلفی بر روی بدن اثر گذاشته و تاثیرات مثبتی را در نواحی شکم و پهلو، اعمال می کند. در ادامه به نحوه تاثیر گذاری این محصول می پردازیم:

تعریق

استفاده از شکم بند طبی در حین انجام ورزش‌های هوازی، سبب افزایش دمای بدن شده و موجب می‌شود که فرد بیشتر عرق کند. اما برای به حداکثر رساندن بازدهی، لازم است که بدن هیدراته باشد. یعنی از میزان آب کافی برخوردار بوده و در حین ورزش با کمبود آب روبرو نشود.

فشردن چربی‌ها

زمانی که از شکم بند طبی استفاده می‌کنید، چربی‌های شکم فشرده می‌شوند. استفاده از این محصول طبی سبب می‌شود که ظرف مدت بسیار کوتاهی، لاغرتر از ظاهر عادی خود به نظر برسید. اما به‌محض اینکه استفاده از شکم بند طبی را قطع کنید و فشار از روی سلول‌های چربی خارج ‌شود، لایه‌های چربی تدریجاً به‌اندازه اولیه خود بازمی‌گردند.

بهبود فرم بدن

اگر عضلات پهلو و شکم شما ضعیف بوده و فرم بدنی مناسبی ندارید، می‌توانید با استفاده از شکم بند طبی فرم بدن در ناحیه میانی را بهبود دهید. استفاده از شکم بند سبب می‌شود که شکم شما به سمت داخل فرو رفته و کمر شما صاف‌تر شود. همچنین استفاده از شکم بند طبی سبب می‌شود که فرد نتواند به‌راحتی قوزکرده و یا خم شود. بنابراین بدن در وضعیت بهتری قرار می‌گیرد.

ذکر این نکته ضروری است که استفاده بیش‌ازحد و همیشگی از این شکم بند می‌تواند موجب ضعیف شدن عضلات در ناحیه شکم، پهلو و کمر شود. زیرا استفاده از این عضلات کمتر شده و درنهایت منجر به ضعف آن‌ها می‌گردد.

استفاده از شکم بند در زمان بارداری

تحقیقات انجام‌شده نشان می‌دهد ۷۱ درصد زنان در زمان بارداری، درد کمر و ۶۵ درصد آن‌ها درد در ناحیه لگن را گزارش کرده‌اند. استفاده از شکم بند در زمان بارداری، درد کمر را کاهش می‌دهد. مزیت استفاده از این محصول برای زنان باردار واضح و روشن است. شکم بند های بارداری از لحاظ شکل و طریقه استفاده، متفاوت هستند. یک مدل از این محصولات، فقط قسمت زیر شکم را پوشش داده و نوع دیگر آن‌ها، به حمایت از تمام قسمت‌های مرتبط با شکم و کمر می‌پردازد.

کمردرد در زمان بارداری بسیار رایج و شایع است و اکثر خانم‌ها در این دوره آن را تجربه می‌کنند. به‌طورمعمول ۵۰ الی ۷۰ درصد خانم‌های باردار با این درد دست‌وپنجه نرم کرده اند. به نحوی که زندگی روزمره آن ها مختل شده و حتی نمی‌توانستند خواب شبانه خوبی داشته باشند.

ترشح هورمون در دوران بارداری سبب شل شدن لیگامان های مفصلی در ناحیه کمر و لگن می شود. این شل شدن، فرد را برای عمل زایمان آماده می کند. ولی می تواند سبب کم شدن حمایت در عضلات مرتبط با کمر شده و به بروز کمردرد بیانجامد.

برای تسکین این درد ها می توان از وسایل نظیر شکم بند استفاده کرد که با تجویز پزشک قابل تهیه می باشند. در این موارد شکم بند طبی که تمام نواحی شکم و کمر را مورد حمایت قرار می دهد، برای استفاده مناسب تر است. در این شکم بند ها دو تسمه فنری در قسمت پشتی، سبب کاهش فشار بر روی مهره های کمری می شود.‌ پس لازم است توجه شود که در هنگام بستن شکم بند طبی، تسمه های فنری به صورت قرینه نسبت به هم و پیرامون ستون فقرات قرار بگیرند. ذکر این نکته ضروری است که این محصولات طبی در ماه های آخر بارداری نباید مورد استفاده قرار گیرند.

»»» شکم‌بند بارداری چیست؟ «««

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *