نمایش 1–12 از 17 نتیجه

نمایش 9 24 36

معرفی و بررسی انواع تجهیزات سنجش سلامت خانگی

تجهیزات سنجش سلامت خانگی شامل مجموعه‌ای از دستگاه‌ها و وسایل است که افراد می‌توانند در خانه خود برای نظارت بر وضعیت سلامت خود استفاده کنند. این تجهیزات به افراد این امکان را می‌دهند که به صورت خودکار و در زمان‌های مختلف اطلاعات مربوط به سلامتی خود را بررسی کنند. در ادامه کاراپارس تعدادی از این تجهیزات سنجش سلامت خانگی ضروری را نام برده است:

»»» خرید تجهیزات پزشکی خانگی «««

ابزار سنجش فشار خون

دستگاه‌های اندازه‌گیری فشار خون که به صورت دیجیتال یا عقربه‌ای عرضه می‌شوند. در صورتی که فرد یا افرادی از خانواده مبتلا یا مشکوک به فشار خون باشند، داشتن یک فشارسنج دیجیتالی یکی از ضروریات است. با داشتن یک فشارسنج دیجیتالی، ضمن اینکه می‌توانید فشار خون خود را کنترل کنید می‌توانید از تاثیر داروهایتان نیز آگاه شوید. برخی از فشارسنج‌های دیجیتالی قابلیت ذخیره اطلاعات و سوابق فشار خون را دارند.  فشارسنج‌های خانگی فشارخون را به راحتی اندازه می‌گیرند.

ابزار سنجش گلوکز خون

دستگاه‌های اندازه‌گیری سطح گلوکز در خون برای کنترل دیابت مورد استفاده قرار می‌گیرند. دیابت از جمله امراضی است که افراد مبتلا به آن نیازمند بررسی منظم و کنترل دقیق مقدار قند خون خود هستند. گلوکومتر یا دستگاه تست قند خون برای این منظور نیاز است. گلوکومتر شامل قلمی است برای وارد کردن سوزن به نوک انگشت. نوار تست یکبار مصرف که قطره خون روی آن قرار می‌گیرد و یک دستگاه گلوکومتر که نوار تست روی ان قرار می‌گیرد و دارای صفحه نمایشی است که عدد قند خون را نشان می‌دهد.

ابزار سنجش اکسیژن خون

پالس اکسیمتر یک دستگاه کوچکی است که در نوک انگشت آن را قرار می‌دهند و بواسطه‌ی آن سطح اکسیژن و ضربان قلب را اندازه‌گیری می‌کنند. عدد روی نمایشگر پالس اکسیمتر در شرایط عادی و نرمال باید بین ۹۵ تا  ۹۸درصد باشد. چنانچه این عدد به زیر ۹۲ درصد برسد نشان‌دهنده‌ی پایین بودن سطح اکسیژن خون در بافت و اندام‌های حیاتی بدن است. 

ابزار سنجش دمای بدن

تب‌سنج‌ها یکی از ابزارهای قدیمی سنجش سلامت هستند که مدت زمان طولانی مورد استفاده مردم بود. از جمله‌ی این تب‌سنج‌ها می‌توان به تب‌سنج‌های جیوه‌ای و تب‌سنج‌های دیجتالی اشاره کرد. از تب‌سنج برای اندازه‌گیری دمای بدن استفاده می‌شود. داشتن تب بالا نشانه وجود بیماری‌های عفونی در بدن است. بنابراین داشتن آن به ویژه زمانی که کودک در خانه نگهداری می‌شود از ضروریات است. 

دماسنج یا ترمومترهای دیجیتال یا غیردیجیتال هم برای اندازه‌گیری دمای بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند. دماسنج‌ها هم از جمله ابزارهای ضروری برای نوزادان، کودکان و زنان باردار محسوب می‌شود.

ابزار اندازه‌گیری وزن بدن

ترازوهای دیجیتالی و عقربه‌ای یکی دیگر از انواع تجهیزات مورد نیاز هستند که برای آگاهی از افزایش یا کاهش وزن بدن ضروری‌اند. به خصوص برای افرادی که دارای رژیم غذایی خاصی هستند یا مبتلا و مستعد بیماری‌‌هایی هستند که افزایش یا کاهش وزن برای آن‌ها خطر جدی تلقی می‌شود.

لطفاً توجه داشته باشید که هر تجهیزاتی باید به دقت و طبق دستورالعمل‌های تولیدکننده استفاده شود و در صورت وجود مشکلات یا نگرانی‌هایی درباره سلامت، تماس با پزشک متخصص مراجعه شود.

استفاده از این تجهیزات می‌تواند به افراد کمک کند تا بهبود و نظارت بر وضعیت سلامت خود را در خانه انجام دهند. اما توصیه مهم این است که هرگونه نگرانی یا نتایج غیرعادی باید با پزشک مشاوره شود.