کاپ قاعدگی

نحوه‌ نگهداری از کاپ قاعدگی و چگونگی تمیز کردن آن

نگهداری از کاپ قاعدگی

تمیز نگه ‌داشتن محصولات مراقبتی و بهداشتی همچون کاپ قاعدگی در قبل و بعد استفاده، امری ضروری است. در این نوشتار روش ‌های نگهداری از کاپ قاعدگی و تمیز نگه داشتن آن در هر مرحله‌ را بررسی خواهیم کرد.

 

کاپ قاعدگی را جهت استریل نمودن بجوشانید!

 

در هر سیکل از قاعدگی باید قبل از مصرف آن را ضدعفونی کنید. یکی از روش ‌های نگهداری از کاپ قاعدگی ضدعفونی کردن آن با آب‌جوش است. بدین شکل که مقداری آب درون قابلمه ‌ای بجوشانید. به مدت ۱۰ دقیقه کاپ خود را درون آب‌جوش قرار دهید، طوری‌که کاپ کاملا درون آب باشد. بعد از گذشت زمان گفته شده در محلی تمیز کاپ را قرار داده تا سرد شود. بعد از سرد شدن می توانید آن‌ را استفاده کنید.

در این شیوه از نگهداری کاپ قاعدگی چند نکته را باید رعایت کنید:

  • جهت جلوگیری از ذوب شدن کاپ، هرگز آن را ته ظرف بدون آب قرار ندهید. در زمان جوشاندن بهتر است با یک وسیله همچون هم‌زن کاپ را داخل آب نگه دارید تا به کف ظرف نچسبد و ذوب نشود.
  • زمان استفاده از کاپ قاعدگی به روش جوشاندن، بلافاصله بعد از جوشاندن است. در واقع نمی توان کاپ را با جوشاندن ضد عفونی کرد و چند ساعت یا چند روز بعد استفاده کرد.

پیشنهاد ما استفاده از کاپ قاعدگی لونت لطفا این محصول را مشاهده کنید

کاپ قاعدگی لونت

کاپ قاعدگی لونت

چگونگی نگهداری از کاپ قاعدگی در حین پریودی

هنگامی‌که کاپ خود را بیرون آوردید؛ خون و ترشحات داخل آن را درون توالت یا روشویی خالی کنید. کاپ را کاملا با آب بشویید. در صورت لزوم کاپ را با شوینده ملایم و آب گرم بشویید و خوب آبکشی کنید. به این نکته توجه کنید که شستشوی کاپ با صابون ‌های معطر و کرمی در طولانی مدت ممکن است به بافت سیلیکونی کاپ آسیب وارد کند. همچنین سبب ایجاد حساسیت یا التهاب درون واژن شود.

 

تمیز کردن کاپ قاعدگی

 

تمیز کردن کاپ قاعدگی بعد از پایان سیکل قاعدگی

نگهداری از کاپ قاعدگی بعد از تمام شدن دوره پریود نیز مهم است. بعد از اتمام پریودی کاپ خود را به مدت زمان ۳ تا ۵ دقیقه به روش گفته شده بجوشانید. جهت خشک کردن کاپ، بهتر است آن را در معرض آفتاب مستقیم و هوای آزاد قرار دهید. حالا کاپ خود را درون کیسه نخی مخصوص نگه‌داری کنید. هرگز جهت نگهداری کاپ  برای دوره بعد، آن را درون پلاستیک و یا چیزی که هوا در آن جریان ندارد قرار ندهید.

پیشنهادی جهت نگهداری کاپ قاعدگی در بیرون از منزل

زمانی‌که بیرون از خانه می روید حتما یک بطری آب به همراه داشته باشید. در جایی که دسترسی به شیر آب نیست می توانید لیوان کاپ خود را با بطری که به همراه دارید آبکشی نمایید.اگر امکان ضدعفونی کردن کاپ با جوشاندن را ندارید، بهتر است از سایر محصولات بهداشتی استفاده کنید.

از تمیز کردن سوراخ ‌های کاپ قاعدگی غافل نشوید!

در نگهداری از کاپ قاعدگی توجه به تمیزی سوراخ‌ ها نیز مهم است. کار مکش خون از دیواره‌ واژن به درون کاپ را سوراخ ‌های کاپ برعهده دارند. بنابراین اطمینان از تمیزی سوراخ‌ ها بعد از هر استفاده مهم است. جهت تمیز کردن سوراخ ‌ها کاپ را پر از آب کنید. کاپ را به حالت وارونه در کف دست بگذارید و با وارد کردن فشار سعی کنید آب از سوراخ‌ ها خارج شود. می توان این کار را جهت تمیزی کامل تکرار کرد. در صورت نیاز می توان از دستمال کاغذی لول شده یا خلال دندان برای تمیزی سوراخ‌ های داخل کاپ نیز استفاده کرد.

دلیل کدر شدن کاپ قاعدگی چیست؟

هموگلوبین موجود در خون قدرت رنگ‌دهی زیادی دارد. با توجه به دانستن این نکته، کمی کدر شدن کاپ بعد از چند ماه استفاده طبیعی است. جهت جلوگیری از کدر شدن کاپ بهتر است پس از هر بار تخلیه، توسط آب سرد خوب کاپ را آبکشی کرد. اطمینان داشته باشید که تغییر رنگ جزئی در کاپ تاثیری در عملکرد آن نخواهد داشت.

از بین بردن رنگ و بوی نامطبوع کاپ

چند راهکار جهت از بین بردن رنگ و بوی نامطبوع کاپ

  • کاپ را در آب نمک بجوشانید. برای این کار کافیست هنگام جوشاندن کاپ، مقداری نمک به آب اضافه کنید.
  • استفاده از ترکیب آب و سرکه نیز راهکار مناسبی است. اضافه کردن مقدار کمی سرکه به آب جوش روش خوبی است. در این روش علاوه بر کمک به از بین بردن رنگ و بوی نامطبوع، از بجا ماندن اثر آهک روی کاپ نیز جلوگیری می‌ کنید. از ترکیب آب و سرکه هم می توان به صورت داغ بهره برد و هم به صورت سرد استفاده کرد. ترکیب آب و سرکه باید به صورت ۹ به ۱ باشد. یعنی ۹ واحد آب و ۱واحد سرکه استفاده شود.
  • استفاده از آب اکسیژنه (هیدروژن پراکسید) ۳ درصد نیز در رفع رنگ و بوی نامطبوع کاپ قاعدگی موثر است. کافیست کاپ را به مدت ۱۰ دقیقه درون محلول قرار دهید و سپس با آب فراوان آبکشی نمایید.

توجه داشته باشید که در تمام موارد فوق بعد از انجام، کاپ  قاعدگی را کاملا با آب بشویید. این شستشو باعث می‌شود تا اثری از سرکه، نمک یا آب اکسیژنه روی کاپ باقی نماند.

مطالعه بیشتر : روش های رفع نشت خون کاپ قاعدگی و بررسی علت نشت آن

چگونگی از بین بردن کاپ قدیمی

در ادامه مطلب روش های نگهداری از کاپ قاعدگی، خوب است در رابطه با از بین بردن کاپ قدیمی نیز توضیحاتی ارائه شود. هنگامی‌که شما قصد دارید بعد از چند سال (۱۰سال) یا به هر دلیلی کاپ قاعدگی خود را تعویض کنید، باید به یک نکته توجه کنید. نکته قابل توجه این است که کاپ قاعدگی از جنس سیلیکون پزشکی است. در واقع این ماده غیر قابل بازیافت است. شما به هنگام تعویض کاپ قاعدگی خود می ‌توانید آن را در سطل زباله ‌های خشک غیر قابل بازیافت بیاندازید.

روش دیگر این است که کاپ قاعدگی قدیمی خود را بسوزانید. در اثر سوختن از سیلیکون خاکستری سفید بجا می ‌ماند. سیلیکون به هنگام سوختن هیچ ماده سمی و خطرناکی تولید نمی کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *