کاپ قاعدگی

نحوه شستشو، تمیز کردن، ضدعفونی و استریل کاپ قاعدگی در موقعیت‌های مختلف

نگهداری و مراقبت از کاپ قاعدگی - نحوه شستشو، تمیز کردن، ضد عفونی و استریل کاپ قاعدگی - کاراپارس دات کام

فهرست

تمیز نگه ‌داشتن محصولات مراقبتی و بهداشتی همچون کاپ قاعدگی در قبل و بعد استفاده، امری ضروری است. کاراپارس قصد دارد در ادامه این مطلب روش‌های نگهداری از کاپ قاعدگی و تمیز نگه داشتن آن در هر مرحله‌ را بررسی کند.

»»»  کاپ قاعدگی چیست؟  «««

ضرورت استریل و مراقبت از کاپ قاعدگی

اگر کاپ قاعدگی خود را به درستی تمیز نکنید، باکتری ها، بوها، لکه ها و فرسایش پدیدار می شوند. این می تواند منجر به تحریک یا در موارد نادرتر عفونت شود. این همچنین به این معنی است که کاپ شما احتمالاً باید بیشتر تعویض شود. به همین دلیل است که توصیه می شود با نظافت روزانه و استریل کردن ماهانه از کاپ قاعدگی خود مراقبت کنید.

نکات قبل از استفاده از کاپ قاعدگی

مهم‌ترین نکته‌ای که باید به خاطر بسپارید این است که هر زمان که می‌خواهید کاپ یا خودتان را لمس کنید، دست‌های خود را بشویید. با این کار شما خطر عفونت را کاهش می‌دهید و اطمینان حاصل  کنید که واژن و ناحیه اطراف آن را تمیز نگه دارید. 

بهترین کاپ های قاعدگی از 100٪ سیلیکون درجه پزشکی ساخته شده است که در برابر باکتری مقاوم است بنابراین لازم نیست پس از هر بار استفاده آن را استریل کنید. با این حال، برخی از فنجان‌ها از سیلیکون ساخته نشده‌اند، بنابراین مطمئن شوید که چگونه آن ماده خاص را تمیز کنید.

نحوه شستشو و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی قبل از پریودی (شستشوی قبل از مصرف)

 مقداری آب تمیز را روی اجاق بجوشانید. (اگر در مکانی با آب سالم هستید، آب لوله کشی خوب است، اما اگر نه، به جای آن از آب بطری استفاده کنید.) کاپ خود را داخل آب بگذارید، اما مطمئن شوید که کاپ با کف یا دو طرف قابلمه تماس نداشته باشد. یکی از راه‌های انجام این کار این است که کاپ خود را درون یک همزن قرار دهید تا از کناره‌ها فاصله بگیرد. کاپ را 10 تا 15 دقیقه بجوشانید سپس فنجان را آبکش کنید و بگذارید در هوا خشک شود. جوشاندن فنجان ها کاملا بی خطر است، اما مراقب باشید آب قابلمه خشک نشود زیرا این کار باعث از بین رفتن سیلیکون می شود. اگر در مورد استفاده از قابلمه ای که با آن آشپزی می کنید احساس عجیبی دارید، می توانید یک قابلمه کوچک مخصوص جوشاندن فنجان خود بخرید و آن را جداگانه نگهداری کنید.

نحوه شستشو و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی حین پریودی (شستشوی روزانه)

 بین استفاده در طول دوره شما از آنجایی که لیوان های سیلیکونی مقاوم در برابر باکتری هستند، لازم نیست هر بار که آن را خالی می کنید، لیوان خود را بشویید. به سادگی آن را در سینک بشویید تا قبل از قرار دادن مجدد آن را تمیز کنید. برای جلوگیری از ایجاد لکه، می توانید ابتدا با آب سرد بشویید، سپس با آبکشی گرم برای ضدعفونی کردن آن را ادامه دهید. برخی ترجیح می دهند از صابون برای شستن کاپ استفاده کنند، اما این کار ضروری نیست. 

اگر به آب دسترسی ندارید (مانند یک دستشویی عمومی)، فقط می توانید فنجان را با دستمال توالت پاک کنید یا یک بطری آب را با خود به داخل غرفه ببرید و آن را روی توالت بشویید.

 نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که اگر فنجان شما سوراخ‌های هوای کوچکی روی لبه آن دارد، باید آن‌ها را تمیز نگه دارید. اگر سوراخ ها مسدود شده باشند، ممکن است هنگام قرار دادن مجدد فنجان، ایجاد مهر و موم دشوار باشد، که احتمال نشتی را افزایش می دهد. اگر به آب جاری دسترسی دارید، می‌توانید به راحتی آن سوراخ‌ها را با خم کردن سیلیکون در آنجا در حین آبکشی پاک کنید. شما همچنین می توانید این کار را انجام دهید: 

فنجان را با آب پر کنید. دست خود را روی دهانه فشار دهید تا مهر و موم ایجاد شود. دست و فنجان را برگردانید. پایه فنجان را فشار دهید تا آب از سوراخ ها خارج شود. این باید هر چیزی را در سوراخ هاست خارج کند. برخی از طرح های فنجان نیازی به سوراخ های هوا ندارند، بنابراین جای نگرانی نیست.

نحوه شستشو و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی پس از پریودی (شستشوی پس از مصرف)

روش همان روش قبل از شروع پریودی است. مقداری آب تمیز را روی اجاق بجوشانید. (اگر در مکانی با آب سالم هستید، آب لوله کشی خوب است، اما اگر نه، به جای آن از آب بطری استفاده کنید.) کاپ خود را داخل آب بگذارید، اما مطمئن شوید که کاپ با کف یا دو طرف قابلمه تماس نداشته باشد. یکی از راه‌های انجام این کار این است که کاپ خود را درون یک همزن قرار دهید تا از کناره‌ها فاصله بگیرد. کاپ را 10 تا 15 دقیقه بجوشانید سپس فنجان را آبکش کنید و بگذارید در هوا خشک شود. جوشاندن فنجان ها کاملا بی خطر است، اما مراقب باشید آب قابلمه خشک نشود زیرا این کار باعث از بین رفتن سیلیکون می شود. اگر در مورد استفاده از قابلمه ای که با آن آشپزی می کنید احساس عجیبی دارید، می توانید یک قابلمه کوچک مخصوص جوشاندن فنجان خود بخرید و آن را جداگانه نگهداری کنید.

در این شیوه از نگهداری کاپ قاعدگی چند نکته را باید رعایت کنید:

 • جهت جلوگیری از ذوب شدن کاپ، هرگز آن را ته ظرف بدون آب قرار ندهید. در زمان جوشاندن بهتر است با یک وسیله همچون هم‌زن کاپ را داخل آب نگه دارید تا به کف ظرف نچسبد و ذوب نشود.
 • زمان استفاده از کاپ قاعدگی به روش جوشاندن، بلافاصله بعد از جوشاندن است. در واقع نمی توان کاپ را با جوشاندن ضد عفونی کرد و چند ساعت یا چند روز بعد استفاده کرد.

 تمیز و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی در ماکروویو

برخی از برندها لیوان های ضدعفونی کننده ای را می فروشند که می توان آنها را با آب پر کرد، در مایکروویو قرار داد و فنجان قاعدگی را داخل آن قرار داد و به مدت 3 تا 4 دقیقه جوشاند. این فرآیند برای جلوگیری از رشد باکتری قبل از استفاده بعدی، تمام باکتری‌ها را حذف می‌کنند.

»»»  خرید کاپ قاعدگی  «««

نکات نگهداری از کاپ قاعدگی در زمان عدم استفاده

 اکثر کاپ ها ها با یک کیسه یا کیسه برای نگهداری در زمانی که از فنجان استفاده نمی کنید ارائه می شود. اگر کاپ شما کیسه نداشت، می توانید از هر کیسه که قابلیت انتقال هوا داشته باشد استفاده کنید. شما می خواهید مطمئن شوید که کاپ را در برابر کثیفی و میکروب ها محافظت می کنید، اما وجود گردش هوا مهم است. کیسه را در مکانی سرد و خشک قرار دهید تا قبل از استفاده بعدی، فنجان به خوبی خشک شود.

شستشو و ضدعفونی سوراخ‌‌های کاپ پریودی

در نگهداری از کاپ قاعدگی توجه به تمیزی سوراخ‌‌ها نیز مهم است. کار مکش خون از دیواره‌ واژن به درون کاپ را سوراخ ‌های کاپ برعهده دارند. بنابراین اطمینان از تمیزی سوراخ‌ ها بعد از هر استفاده مهم است. جهت تمیز کردن سوراخ ‌ها کاپ را پر از آب کنید. کاپ را به حالت وارونه در کف دست بگذارید و با وارد کردن فشار سعی کنید آب از سوراخ‌ ها خارج شود. می توان این کار را جهت تمیزی کامل تکرار کرد. در صورت نیاز می‌توان از دستمال کاغذی لول شده یا خلال دندان برای تمیزی سوراخ‌‌های داخل کاپ نیز استفاده کرد.

به خاطر داشته باشید که اگر فنجان شما سوراخ‌های هوای کوچکی روی لبه آن دارد، باید آن‌ها را تمیز نگه دارید. اگر سوراخ‌ها مسدود شده باشند، ممکن است هنگام قرار دادن مجدد فنجان، ایجاد مهر و موم دشوار باشد، که احتمال نشتی را افزایش می‌دهد. اگر به آب جاری دسترسی دارید، می‌توانید به راحتی آن سوراخ‌ها را با خم کردن سیلیکون در آنجا در حین آبکشی پاک کنید.

 بهترین شوینده برای شستن کاپ قاعدگی چیست؟

آب بهترین شوینده برای شستن کاپ قاعدگی شما بین هر بار مصرف است. اما می توانید  برای حفظ کاپ قاعدگی خود از یک صابون ملایم، بدون عطر و بدون روغن استفاده کنید. می‌توانید محلول‌های تمیزکننده مخصوص کاپ قاعدگی را پیدا کنید، اما اگر آن را ندارید، نگران نباشید. می توانید از هر صابون ملایم و بدون عطر و بدون روغن استفاده کنید. از سوی دیگر، چند چیز وجود دارد که باید از آنها دوری کنید. بسیاری از محصولات تمیزکننده رایج‌تر در صورت استفاده روی فنجان می‌توانند باعث تحریک جدی شوند.

از چه پاک‌کننده‌‌هایی برای استریل کاپ قاعدگی نباید استفاده کرد؟

چند چیز وجود دارد که باید از آنها دوری کنید. بسیاری از محصولات تمیزکننده رایج‌تر در صورت استفاده روی کاپ می‌توانند باعث تحریک جدی شوند. از موارد زیر اجتناب کنید: 

 • صابون آنتی باکتریال 
 • صابون بر پایه روغن 
 • صابون معطر
 •  جوش شیرین 
 • سفید کننده
 •  مایع ظرفشویی
 •  آب اکسیژنه 
 • مالش الکل 
 • سرکه

مشکلات مربوط به کاپ قاعدگی و راه حل رفع آن‌ها

 • بوی بد کاپ قاعدگی

کاپ بوی بدی دارد برخی از بوهای واژن کاملا طبیعی هستند. اما اگر متوجه شدید که کاپ شما شروع به گرفتن بوی ترش کرده است، چند کار وجود دارد که می توانید انجام دهید. ابتدا به مدت زمان استفاده از فنجان توجه داشته باشید. اگر آن را برای مدت طولانی بپوشید، این می تواند احتمال ایجاد بو را افزایش دهد. بهتر است در صورت امکان هر 4 تا 8 ساعت آن را عوض کنید. هرگز آن را بیش از 12 ساعت نپوشید. وقتی کاپ را بعد از هر بار استفاده تمیز کردید، ابتدا آن را با آب سرد بشویید. آب گرم می تواند بو ایجاد کند. سپس، یک مسواک استفاده نشده بردارید تا کاپ را کاملاً بشویید. در نهایت، مطمئن شوید که کاپ خود را بعد از هر دوره قاعدگی ضد عفونی کنید. این به جلوگیری از ایجاد بو برای مدت طولانی کمک می کند.

 • تغییر رنگ یا لکه روی کاپ قاعدگی

کاپ دارای تغییر رنگ یا لکه است تغییر رنگ جزئی احتمالا در طول زمان اتفاق می افتد. با ضد عفونی کردن کامل قبل و بعد از هر دوره و تمیز کردن مداوم و کامل می توان از برخی تغییر رنگ جلوگیری کرد. کاپ را پس از تخلیه ابتدا با آب سرد بشویید آب سرد باعث میشود در دراز مدت کاپ دچار تغییر رنگ کمتری شود. همچنین می توانید از یک مسواک تمیز برای پاک کردن لکه ها هنگام تمیز کردن روزانه خود استفاده کنید. اگر متوجه تغییر رنگ شدید، زمان آن رسیده است که یک فنجان جدید داشته باشید. به سادگی بازیافت یا دور بریزید

 • لکه‌های سفید روی کاپ قاعدگی

خوب، چند نشانه وجود دارد که نشان می دهد زمان مصرف کاپ قاعدگی شما به پایان رسیده است، از جمله: 

بوی بد، لکه رنگ شدید، باقی مانده پودر سفید یا پوسته پوسته شدن روی کاپ، هر نوع پارگی یا ترک در لبه یا ساقه کاپ،  دانه دار  شدن بافت کاپ، نشت ناگهانی در جایی که قبلاً تجربه نشده است. اگر هر یک از این علائم را مشاهده کردید، توصیه می کنیم کاپ قاعدگی خود را با یک فنجان جدید جایگزین کنید.

پیشنهادی جهت نگهداری کاپ قاعدگی در بیرون از منزل

زمانی‌که بیرون از خانه می‌روید حتما یک بطری آب به همراه داشته باشید. در جایی که دسترسی به شیر آب نیست می‌توانید لیوان کاپ خود را با بطری که به همراه دارید آبکشی نمایید. اگر امکان ضدعفونی کردن کاپ با جوشاندن را ندارید، بهتر است از سایر محصولات بهداشتی استفاده کنید.

دلیل کدر شدن کاپ قاعدگی چیست؟

هموگلوبین موجود در خون قدرت رنگ‌دهی زیادی دارد. با توجه به دانستن این نکته، کمی کدر شدن کاپ بعد از چند ماه استفاده طبیعی است. جهت جلوگیری از کدر شدن کاپ بهتر است پس از هر بار تخلیه، توسط آب سرد خوب کاپ را آبکشی کرد. اطمینان داشته باشید که تغییر رنگ جزئی در کاپ تاثیری در عملکرد آن نخواهد داشت.

چند راهکار جهت از بین بردن رنگ و بوی نامطبوع کاپ

 • کاپ را در آب نمک بجوشانید. برای این کار کافیست هنگام جوشاندن کاپ، مقداری نمک به آب اضافه کنید.
 • استفاده از ترکیب آب و سرکه نیز راهکار مناسبی است. اضافه کردن مقدار کمی سرکه به آب جوش روش خوبی است. در این روش علاوه بر کمک به از بین بردن رنگ و بوی نامطبوع، از بجا ماندن اثر آهک روی کاپ نیز جلوگیری می‌ کنید. از ترکیب آب و سرکه هم می توان به صورت داغ بهره برد و هم به صورت سرد استفاده کرد. ترکیب آب و سرکه باید به صورت ۹ به ۱ باشد. یعنی ۹ واحد آب و ۱واحد سرکه استفاده شود.
 • استفاده از آب اکسیژنه (هیدروژن پراکسید) ۳ درصد نیز در رفع رنگ و بوی نامطبوع کاپ قاعدگی موثر است. کافیست کاپ را به مدت ۱۰ دقیقه درون محلول قرار دهید و سپس با آب فراوان آبکشی نمایید.

توجه داشته باشید که در تمام موارد فوق بعد از انجام، کاپ قاعدگی را کاملا با آب بشویید. این شستشو باعث می‌شود تا اثری از سرکه، نمک یا آب اکسیژنه روی کاپ باقی نماند.

مطالعه بیشتر »»» علت نشتی کاپ قاعدگی

چگونگی از بین بردن کاپ قدیمی

در ادامه مطلب روش‌های نگهداری از کاپ قاعدگی، خوب است در رابطه با از بین بردن کاپ قدیمی نیز توضیحاتی ارائه شود. هنگامی‌که شما قصد دارید بعد از چند سال (۱۰سال) یا به هر دلیلی کاپ قاعدگی خود را تعویض کنید، باید به یک نکته توجه کنید. نکته قابل توجه این است که کاپ قاعدگی از جنس سیلیکون پزشکی است. در واقع این ماده غیر قابل بازیافت است. شما به هنگام تعویض کاپ قاعدگی خود می ‌توانید آن را در سطل زباله ‌های خشک غیر قابل بازیافت بیاندازید.

روش دیگر این است که کاپ قاعدگی قدیمی خود را بسوزانید. در اثر سوختن از سیلیکون خاکستری سفید بجا می‌ماند. سیلیکون به هنگام سوختن هیچ ماده سمی و خطرناکی تولید نمی‌کند.

پرسش‌های متداول در خصوص مراقبت و نگهداری از کاپ قاعدگی

اگر کاپ خود را به درستی تمیز نکنید، باکتری‌ها، بوها، لکه‌ها و فرسایش ممکن است رخ دهد. این می‌تواند منجر به تحریک یا در موارد نادرتر عفونت شود. این همچنین به این معنی است که کاپ شما احتمالاً باید بیشتر تعویض شود.

تمیز کردن روزانه کاپ فقط برخی از باکتری های سطح، بو و تجمع را از بین می برد. با این حال، استریل کردن به طور کامل باکتری ها را از بین می برد و کاپ را آماده می کند تا برای دوره بعد که دوباره استفاده شود، کنار گذاشته شود.

استفاده از کاپهای قاعدگی تا زمانی که فرد دستورالعمل های ایمنی را رعایت کند بی خطر است. هیچ مدرکی مبنی بر اینکه آنها خطرناکتر از تامپون هستند وجود ندارد. به ندرت، کاپ های قاعدگی می توانند باعث درد، مشکلات ادراری یا عفونت شوند. اگر این اتفاق افتاد، مهم است که استفاده از محصول را متوقف کنید و با پزشک یا متخصص زنان صحبت کنید.

کاپ را بین 10 تا 15 دقیقه بجوشانید.

خوب، چند نشانه وجود دارد که نشان می دهد زمان مصرف کاپ قاعدگی شما به پایان رسیده است، از جمله: 

بوی بد، لکه رنگ شدید، باقی مانده پودر سفید یا پوسته پوسته شدن روی کاپ، هر نوع پارگی یا ترک در لبه یا ساقه کاپ،  دانه دار  شدن بافت کاپ، نشت ناگهانی در جایی که قبلاً تجربه نشده است

بله اگر به آب دسترسی ندارید میتوانید پس از تخلیه کاپ آن را با پارچه تمیز کنید ولی مطمئن شوید چیزی از ذرات پارچه روی کاپ باقی نماند.

هموگلوبین خون خاصیت رنگدهی بالایی دارد، به همین خاطر کمی کدر شدن بعد از چندین ماه استفاده طبیعی است. بهترین روش برای جلوگیری از کدر شدن کاپ قاعدگی، شستن آن با آب سرد بعد از هر بار تخلیه است. ما به شما اطمینان میدهیم تغییر رنگ جزیی هیچ مشکلی در عملکرد کاپ ایجاد نمیکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *