کاپ قاعدگی

روش های رفع نشت خون کاپ قاعدگی و بررسی علت نشت آن

رفع نشت خون کاپ قاعدگی

در دفعات اول استفاده از کاپ قاعدگی، نشت خون کاپ قاعدگی امری شایع می باشد. با گذشت زمان و پس از چند بار استفاده، روش درست استفاده و جایگذاری کاپ را کشف خواهید کرد و دیگر جای نگرانی نخواهد بود. یکی از دلایلی که استفاده از کاپ قاعدگی پیشنهاد می شود، این است که از تعویض مداوم تامپون و نوار بهداشتی رها شوید. در نخستین استفاده ممکن است با نشت خون مواجه شوید. اما جای نگرانی نیست. حتی در اولین دوره ای که از نوار بهداشتی استفاده کردید هم ممکن است با چالش هایی روبرو شده باشید. اینکه در اولین استفاده از کاپ دچار سردرگمی شوید، امر طبیعی است.

در ادامه مطلب به بررسی راهکارهایی پرداخته شده است که مشکل نشت خون کاپ قاعدگی را رفع کنید. با رعایت این راهکارها بسیاری از مشکلات شما در این زمینه حل شده و تجربه خوبی خواهید داشت.

 

راهکارهای جلوگیری از نشت خون کاپ قاعدگی

 

با رعایت یک‌سری راهکارها و نکات، می توانید از نشت خون کاپ قاعدگی جلوگیری کنید. از جمله این راهکارها عبارتند از:

  • تخلیه کاپ قاعدگی در فاصله های زمانی کمتر: با وجود اینکه زمان تخلیه کاپ قاعدگی معمولا بین 8 تا 12 ساعت می باشد، اما اگر شما به تازگی کاپ را مورد استفاده قرار می‌دهید، آن را در فواصل زمانی کمتری تخلیه کنید. با این کار میزان خونریزی خود را دانسته و بهتر می توانید زمان لازم برای تخلیه کاپ را تخمین بزنید.
  • جایگزین کردن روش تا کردن (فولد) دیگر: برای جلوگیری از نشت خون کاپ قاعدگی صرفا یک روش فولد کردن را کافی ندانید. بلکه روش های مختلف را آزمایش کنید تا بهترین روش را پیدا کنید. برای جایگذاری کاپ قاعدگی، مناسب‌ترین پوزیشن را پیدا کنید تا از نشت خون جلوگیری شود.
  • در زاویه دست خود تغییر ایجاد کنید: وارد کردن مستقیم کاپ قاعدگی یک روش اشتباه برای جایگذاری کاپ در بدن است. در هنگام وارد کردن کاپ، دست باید حالت افقی داشته و به طرف انتهای ستون فقرات باشد.
  • از باز شدن کامل کاپ، اطمینان پیدا کنید: بعد از اینکه کاپ را وارد بدن کردید، در صورت امکان آن را از سمت انتهایی فشار دهید و سپس بچرخانید. در غیر این صورت به منظور رفع هوای بین دیواره واژن و کاپ و ایجاد مکش، آن را به بالا و پایین یا چپ و راست کمی تکان دهید. نکته دیگر این است که برای اینکه کاپ در بدن راحت‌تر باز شود، آن را به سمت پشت خود یا بغل ران وارد کنید.

مطالعه بیشتر : کاهش دردهای پریودی با ورزش

جلوگیری از نشتی کاپ قاعدگی

 

دیگر روش های جلوگیری از نشتی کاپ قاعدگی

 

  • پیدا کردن محل سرویکس: برای قرار دادن کاپ در محل صحیح خود، دانستن محل سرویکس بالا یا پایین کمک بسیاری می کند. امکان دارد که سرویکس در طول دوران قاعدگی از محل طبیعی خود خارج شده باشد. افرادی که دارای سرویکس کوتاهی هستند، ممکن است لازم باشد که دنباله کاپ قاعدگی را کوتاه کنند تا کاپ به آسانی داخل واژن جایگذاری شود.

افرادی که سرویکس کجی دارند، برای اینکه کاپ به حالت قائم داخل واژن وارد نشود، ممکن است لازم باشد که به سمت بالا لگن خود را خم کنند و در پوزیشن نشسته به سمت عقب قرار بگیرند. معمولا حالت درست را با آزمون و خطا کردن در دو دوره اول می توانید پیدا کنید. برای پیدا کردن سرویکس می توان ان را لمس کرد. سرویکس قسمتی از واژن است که دارای بافت متفاوتی به شکل غضروف است. در واقع بافت آن دارای حالتی شبیه به نوک بینی است.

  • چک کردن سوراخ های هوای کاپ: برای کمک به ایجاد مکش بین دیواره واژن و کاپ قاعدگی، چندین سوراخ کوچک بر روی لبه کاپ وجود دارند. این امکان وجود دارد که هنگام خارج شدن لخته های خون، سوراخ های لبه کاپ مسدود شده باشند. این امر از ایجاد مکش کامل جلوگیری می کند. به منظور جلوگیری از به وجود آمدن این مشکل، زمان تخلیه کاپ قاعدگی آن را کاملا شستشو دهید تا از باز بودن سوراخ ها مطمئن شوید.
  • ایجاد تغییر در وضعیت کاپ: دیگر روش جلوگیری از نشت خون کاپ قاعدگی، ایجاد تغییر در موقعیت کاپ در هنگام دستشویی است. در زمان دفع، فشاری که بر عضلات کف لگن وارد می شود، ممکن است باعث تغییر موقعیت کاپ در درون واژن شود. در پی این امر احتمال نشت خون ایجاد می شود. راهکاری که برای رفع این مشکل وجود دارد این است که در زمان دفع، کاپ را به طرف داخل فشار داده یا آن را کاملا خارج کرده و مجددا وارد واژن کنید.

 

پیشنهاد ما خرید کاپ قاعدگی ملونا برای مشاهده محصول کلیک کنید

خرید کاپ قاعدگی ملونا

 

نکات مهم در رابطه با جلوگیری از نشت خون

  • از عدم ابتلا به عفونت های واژینال اطمینان پیدا کنید: در زمان ابتلا به عفونت واژینال، استفاده از کاپ قاعدگی ممنوع می باشد. ممکن است محیط واژن در زمان عفونت، لیز و مرطوب باشد. در این حالت، کاپ قاعدگی نمی تواند مکش لازم را با دیواره های واژن ایجاد کند.
  • انجام تمرینات ماهیچه لگنی: اگر نکات ذکر شده در این مطلب را رعایت نمودید ولی همچنان مشکل نشت خون کاپ قاعدگی داشتید؛ مشکل می تواند مربوط به ماهیچه های لگنی شما باشد. در صورت ضعف ماهیچه های لگنی، این ماهیچه ها نمی توانند کاپ را نسبت به دیواره واژن، محکم نگه دارند.

مطالعه بیشتر : دلایل پیدایش پریود نامنظم در بانوان

تمرینات ماهیچه لگنی

 

نشت خون کاپ قاعدگی معمولا در زمان تغییر حالت نشسته به ایستاده اتفاق می افتد. تمرین کگل می تواند مانع نشت خون کاپ شود. این تمرین باعث تقویت ماهیچه های لگنی می شود. همچنین از مواردی مانند به وجود آمدن بی اختیاری ادرار در سن بالا جلوگیری می کند.

  • امتحان کردن سایز دیگر: احتمال دیگری که در زمان نشت خون کاپ قاعدگی وجود دارد این است که ممکن است سایز مناسبی را انتخاب نکرده باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *