کاپ قاعدگی

بررسی مزایا و معایب کاپ قاعدگی

مزایا و معایب کاپ قاعدگی - مزیت کاپ قاعدگی در مقابل تامپون و نوار بهداشتی - کاراپارس

مزایا و معایب کاپ قاعدگی چیست؟

در سال‌های اخیر کاپ های قاعدگی تبدیل به انتخاب عده زیادی از بانوان شده‌اند. این محصولات ویژگی‌های خاصی دارند که باعث شده خانم‌های زیادی آن‌ها را به نوار بهداشتی یا تامپون ترجیح بدهند. این درحالی است که برخی از افراد نیز با استفاده از این محصول راحت نیستند. در این مقاله ما به مزایا و معایب کاپ قاعدگی می‌پردازیم تا در صورتی که تصمیم به استفاده از این محصول داشتید، آگاهانه آن را انتخاب کنید. به علاوه شما می‌توانید با مطالعه مقاله کاپ قاعدگی چیست؟ در سایت کاراپارس از این محصول جدید و بروز بیشتر بدانید.

»»»  کاپ قاعدگی چیست؟  ««« 

مقرون به صرفه بودن کاپ قاعدگی

در طول یک سال برای خرید نوار بهداشتی یا تامچون استاندارد هزینه بالایی انجام می‌شود. این در حالی است که با تهیه یک کاپ قاعدگی می‌توان تا سال‌ها از پرداخت هزینه های اضافی معاف شد. شما ممکن است در طول یک سال مبلغی بالغ بر یک میلیون تومان برای تهیه نوار بهداشتی یا تامپون استاندارد هزینه کنید. این در حالی است که می‌توانید با صرف مبلغی بین 200 تا 500 هزار تومان کاپ قاعدگی ای را تهیه کنید که تا سال‌ها قابل استفاده است.

»»»  خرید کاپ قاعدگی  «««

ایمن بودن نسبت به نوار بهداشتی و تامپون

در تولید نوار بهداشتی از انواع پنبه استفاده می‌شود. بدن برخی افراد به مواد اولیه این محصولات بهداشتی حساسیت نشان می‌دهد. از طرفی ممکن است نوار بهداشتی یا تامپون در طول فرآیند تهیه و تولید دچار آلودگی شود. و این تازه جدای از موضوع سفیدکننده‌ها و دی اکسین هاست که امروزه خطر آنها برای سلامتی انسان تایید شده است.

ولی خوشبختانه کاپ‌های قاعدگی از جنس سیلیکون های پزشکی تهیه می‌شوند و قابل شستشو هستند. ضمن آن که مشکل وجود دی اکسین ها نیز در آن‌ها وجود ندارد. ضمنا شما می‌توانید آنها را قبل از استفاده در آب جوش بجوشانید. همین موضوع کمک می‌کند تا از استریل بودن محصول مطمئن باشید.

خشکی واژن معضل دیگری است که با استفاده از کاپ قاعدگی می‌توانید مطمئن باشید از آن در امان خواهید بود. مشکلی که استفاده از تامپون احتمالا به وجود خواهد آورد.

از طرف دیگر خطر سندروم شوک سمی که استفاده کنندگان از تامپون در معرض آن هستند، با استفاده از کاپ قاعدگی وجود نخواهد داشت.

داشتن ظرفیت بیشتر برای نگهداری مایعات

کاپ‌های قاعدگی بسته به شکل و اندازه خود می‌توانند حجم بالایی از مایعات را به مدت طولانی در حدود ۱۲ ساعت در خود نگه دارند. اتفاقی که در تامپون و نوار بهداشتی در مدت زمان بسیار کمتری مانند ۴ تا ۸ ساعت می‌افتد. ظرفیت یک کاپ قاعدگی بین ۳ تا ۶ برابر بیشتر از پد بهداشتی و تامپون است و همین امر سبب می‌شود بسیاری افراد کاپ یا فنجان قاعدگی را به پد بهداشتی یا تامپون ترجیح بدهند.

حمایت از محیط زیست

استفاده مداوم از پدهای بهداشتی و تامپون‌ها، عملا محیط زیست را به محل دفع پسماندهای انسانی تبدیل کرده است. روندی که در صورت ادامه یافتن، زیست انسانی و جانوری را به شدت تهدید خواهد کرد. زندگی سالم در محیط زیست ناسالم قطعا امکانپذیر نخواهد بود.

با تهیه یک عدد کاپ قاعدگی که برای سال‌های زیادی از آن استفاده خواهید کرد، محیط زیست را از خطر آلوده شدن روزمره و بیش از پیش محافظت خواهید کرد.

 

معایب استفاده از کاپ های قاعدگی چیست؟

برخی افراد ممکن است در استفاده از کاپ های قاعدگی راحت نباشند و پد بهداشتی یا تامپون را به آن ترجیح بدهند. از طرف دیگر ممکن است عده‌ای از افراد نیز به دلیل حساسیت به سیلیکون قادر به استفاده از این محصول نباشند. در هر دو صورت به این افراد توصیه می‌شود این محصول را زیر نظر پزشک خود مورد استفاده قرار دهند.

  • استفاده از آن ممکن است سخت باشد.
  • شاید پیدا کردن سایز مناسب دشوار باشد.
  • ممکن است باعث واکنش آلرژیک شود.
  • ممکن است باعث تحریک واژن شود.
  •  ممکن است شرایطی پیش آید که برداشتن لیوان را دشوار یا ناخوشایند کند. این بدان معناست ممکن است نتوانید از نشت محتویات کاپ در طول فرآیند برداشتن کاپ جلوگیری کنید.
  • ممکن است قرار دادن یا برداشتن کتپ سخت باشد و برای کشیدن پایه به پایین و بیرون کشیدن آن مشکل داشته باشید.
  • ممکن است پیدا کردن سایز مناسب برای شما دشوار باشد یا مجبور شوید قبل از پیدا کردن مارک مناسب برای خود و واژن خود، چند مارک تجاری را امتحان کنید.
  • ممکن است به مواد حساسیت داشته باشید. برای برخی افراد، این احتمال وجود دارد که با مواد سیلیکونی یا لاستیکی دچار واکنش آلرژیک شوند.
  • ممکن است باعث تحریک واژن شود. اگر کاپ قاعدگی تمیز نگردد و به درستی از آن مراقبت نشود ممکن است واژن شما را تحریک کند. همچنین استفاده از کاپ بدون روان‌کننده ممکن است باعث ناراحتی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *