تجهیزات پزشکی

تب سنج لیزری چیست؟ و چگونه کار می کند

تب سنج لیزری

امروزه استفاده از تب سنج ها جهت اندازه گیری دمای بدن در علم پزشکی بسیار رایج است. با توجه به شیوع کرونا و به دلیل اینکه تب یکی از علائم کرونا محسوب میشود، اهمیت تب سنج ها بیشتر شده است. در این مطلب قصد داریم به معرفی بهترین تب سنج های لیزری بپردازیم، در ادامه با کارا پارس همراه باشید.

تب سنج چیست و چند نوع دارد؟

بطور کلی دماسنج ها به دو دسته تماسی و غیر تماسی تقسیم میشوند، پیش تر استفاده از دماسنج های تماسی رایج تر بود اما با شیوع کرونا و ضرورت اجتناب از تماس دماسنج با سطح بدن بیماران، جهت جلوگیری از سرایت بیماری، استفاده از دماسنج های غیر تماسی بیشتر شده است. بسیاری از شرکت ها و مجموعه ها، هنگام ورود کارکنان، دمای بدن آنها را با استفاده از دماسنج های غیر تماسی اندازه گیری می کنند. از آنجایی که استفاده از دماسنج های تماسی، ممکن است سرایت ویروس را بیشتر کنند، بنابراین استفاده از دماسنج های غیر تماسی جهت عدم ابتلای سایر کارکنان بسیار مناسب می باشد.

تب سنج لیزری

تب سنج دیجیتالی

در این نوع تب سنج ها، بدون نیاز به تماس با بدن یا اشیا، می‌توان دما را اندازه گرفت. استفاده از آن در سازمان ها، شرکت ها و مجموعه ها، برای اندازه گیری دمای بدن کارکنان بسیار توصیه می‌شود. همچنین جهت کنترل دمای بدن افراد مراجعه کننده به بیمارستان ها، آزمایشگاه ها، مراکز خرید، مراکز اجتماعی و همچنین مجموعه‌های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

بهترین مارک تب سنج لیزری

تب سنج لیزری در مارک های مختلف در بازار موجود می باشد و در این قسمت از مطلب قصد داریم که چند نمونه بهترین مارک های موجود را نام ببریم.

تب سنج لیزری بنتک

بنتک محصول شنزن در کشور چین است، که این شرکت تولید کننده دستگاه‌های اندازه گیری صنعتی دیجیتال می باشد. این شرکت بزرگ محصولات خود را به کشورهای زیادی از جهان صادر می‌کند.

از مهمترین محصولات این شرکت می توان به رطوبت سنج، صدا سنج، دیتالاگر، دما سنج های لیزری، بادسنج، التراسونیک، ضخامت سنج و غیره اشاره کرد. محصولات این شرکت در صنایع فرآوری غذایی، نیروگاه‌ها و آزمایشگاههای مرکزی ایران بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

تب سنج لیزری مستک

یکی دیگر از مشهورترین برندهای فعال در زمینه ابزار دقیق و اندازه گیری، مستک می باشد. از مهمترین محصولات شرکت مستک می توان به تب سنج های لیزری، دستگاه های اندازه گیری شدت نور، تسترهای تنسور، lcr متر، ولت متر و غیره اشاره کرد.

تب سنج لیزری فلوک

یکی از بزرگ ترین و قابل توجه ترین مارک های موجود در بازار، فلوک است و می توان گفت که به عنوان یکی از پیشروترین شرکت ها، در زمینه تجهیزات الکتریکی و صنعتی به حساب می آید. فعالیت این شرکت در زمینه تولید انواع تب سنج لیزری، تجهیزات مخابرات، تجهیزات هوافضا، برق و برد های دیجیتال پیشرفته است.

کاربرد تب سنج لیزری

استفاده از تب سنج ها و دماسنج ها در آشپزی، پزشکی، محیط های مکانیکی و صنعتی، ساختمان سازی و غیره رایج است. مثلاً از تب سنج لیزری به راحتی می توان برای اندازه گیری دمای بدن کودکان استفاده کرد. کافی است که آن را نزدیک پیشانی کودکان قرار بدهیم تا دمای بدن آنها را اندازه گیری کنیم. یا به طور مثال در آشپزخانه دمای پخت غذاها را اندازه گیری کنیم. از دماسنج ها در صنایع مکانیک و در صنایع مختلف نیز می توان استفاده کرد، به طوری که میتوانیم دمای سطوح غیر قابل لمس و بسیار داغ را اندازه گیری نماییم.

تب سنج لیزری

راهنمای خرید تب سنج لیزری

اما در هنگام خرید تب سنج  دیجیتالی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟ در ادامه مطلب قصد داریم به مهمترین نکات کاربردی بپردازیم.

– وزن تب سنج لیزری

یکی از نکاتی که بسیار به چشم می آید و می تواند قابل توجه باشد، وزن تب سنج لیزری می باشد. با اینکه این تب سنج ها لیزری هستند ولی می بایست به صورت دستی حمل شوند، بنابراین هنگام خرید یک تب سنج  بهتر است به وزن مناسب آن نیز دقت کنیم.

– دقت اندازه گیری تب سنج لیزری

یکی دیگر از نکات مهم انتخاب تب سنج لیزری و همچنین دماسنج، دقت اندازه گیری آن می باشد. شما با یک دماسنج می‌توانید علاوه بر دمای بدن افراد، دمای اشیا مانند ظروف غذا، درب ها و پنجره ها و غیره را اندازه گیری نمایید. بنابراین مهم است که هنگام خرید به دقت اندازه گیری آن نیز توجه کافی داشته باشید.

– محدوده دمایی دستگاه

بیشتر دستگاه های موجود در بازار، محدوده دمایی ۵۰- درجه سانتیگراد تا ۵۰۰ درجه سانتیگراد را اندازه گیری می کنند، اما مدل های پیشرفته و گران قیمت تر نیز در بازار موجود هستند، که می توانید با استفاده از آنها تا ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد را اندازه گیری کنید.

– ابعاد دستگاه و شکل ارگونومیک

با توجه به اینکه این دستگاه به وسیله دست حمل می شود و باید بتوانیم به راحتی آن را در کیف ابزار یا سایر مکان ها قرار دهیم، می بایست به شکل ارگونومیک آن و همچنین ابعاد دستگاه توجه کافی داشته باشیم.

– باتری یا منبع تغذیه

بیشتر مدل های دماسنج های موجود در بازار به وسیله باتری قلمی یا کتابی کار می کنند. مدل هایی نیز در بازار موجود است که با باتری های قابل شارژ کار می کنند. به هر حال شما این اختیار را دارید، که در هنگام خرید یکی از آنها را انتخاب کنید.

– امکان خاموشی خودکار

یک ویژگی بسیار عالی که به حفظ باتری دستگاه کمک زیادی می کند، یعنی اگر شما دستگاه را روشن بگذارید و ۱۰ الی ۱۵ ثانیه با آن کار نکنید، به طور اتوماتیک خاموش میشود.

جمع بندی

در مطلب بالا به معرفی تب سنج های لیزری پرداختیم و چند برند معروف در بازار را معرفی کردیم. همچنین به مهمترین کاربردهای آن و نکات کاربردی در هنگام خرید این دستگاه ها اشاره کردیم. توضیح دادیم که در زمان خرید یک تب سنج ، می بایست به نکاتی مانند وزن دستگاه، دقت اندازه گیری، محدوده دمایی دستگاه، ابعاد و غیره توجه کنیم. با رعایت نکات بالا، شما نیز می توانید یک تب سنج مناسب برای خود تهیه کنید. در پایان امیدواریم که مطلب بالا مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *