زنان, کاپ قاعدگی, همه نوشته‌ها

چگونه کاپ قاعدگی مناسب انتخاب کنیم؟

چگونه کاپ قاعدگی مناسب انتخاب کنیم؟

کاپ قاعدگی یکی از محصولاتی است که در سال‌های اخیر توسط بسیاری از خانم‌ها به‌عنوان جایگزین نوار بهداشتی و تامپون برای گذراندن دوران قاعدگی انتخاب شده است. درباره مزایای استفاده از کاپ قاعدگی قبلا در سایت کاراپارس مطالب بسیاری نوشته شده است که می‌توانید آن را مطالعه کنید.

این محصول به دلیل قابلیت استفاده در بلندمدت و نیز مزایای بهداشتی خاص و راحت بودن استفاده به‌ویژه در زمان استراحت و ورزش، تبدیل به جایگزین مناسبی برای نوار بهداشتی و تامپون شده است.

اما برای استفاده از کاپ قاعدگی می‌بایست به نکات مهمی توجه داشته باشیم. از جمله این نکات انتخاب کاپ قاعدگی مناسب است. زیرا در صورت عدم تناسب این محصول با فیزیک بدنی شخص، ممکن است مشکلاتی در استفاده از آن  برای وی بوجود بیاید.

برای انتخاب کاپ قاعدگی مناسب به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

سن فرد

اگر سن شما زیر 30 سال است و زایمان طبیعی نداشته‌اید، به‌طور معمول کاپ قاعدگی سایز Smal برای شما مناسب است. در غیر این‌صورت بهتر است از کاپ با اندازه بزرگ‌تر استفاده کنید. به این نکته توجه داشته باشید که اندازه کوچک یا بزرگ در محصولات هر برندی، ممکن است با برند دیگر متفاوت باشد. بنابراین بهتر است سایز مورد نظر را در دو یا چند برند مختلف امتحان کنید تا به اندازه مناسب برسید.

طول دهانه رحم

اگر سرویکس یا دهانه رحم در محل پایین‌تری واقع شده باشد یا افتادگی دهانه رحم وجود داشته باشد، اندازه Smal کاپ قاعدگی مناسب برای شما خواهد بود. اما در افرادی که سرویکس یا دهانه رحم اندکی بالاتر از حالت عادی قرار گرفته است، معمولا اندازه کاپ بزرگ‌تر مناسب‌تر است.

حجم خونریزی در دوران قاعدگی

یکی از مهم‌ترین نکات تعیین کننده در انتخاب نوع و سایز کاپ قاعدگی، میزان خونریزی فرد در طول دوران قاعدگی است. اگر به‌طور معمول هر 2 تا 3 ساعت نیاز به تعویض نوار بهداشتی پیدا می‌کنید، این یعنی خونریزی بیشتری دارید. پس از نوع بزرگ‌تر کاپ قاعدگی استفاده کنید. ولی اگر معمولا روزی کمتر از 3 نوار بهداشتی استفاده می‌کنید، احتمالا کاپ کوچک‌تر برای شما مناسب‌تر است.

استحکام و انعطاف پذیری جام کاپ قاعدگی

کاپ های قاعدگی معمولا در دو نوع جنس نرم و سخت تولید می‌شوند. هنگام انتخاب کاپ قاعدگی مناسب بهتر است به این موضوع توجه داشته باشید. کاپ هایی که از جنس نرم تولید می‌شوند، هنگام استفاده راحت‌تر هستند و به عضلات مثانه نیز فشار کمتری وارد می‌کنند. اما احتمال بیشتری وجود دارد که در جای خود تکان بخورند و نشتی داشته باشند.

این درحالی است که کاپ‌های تولید شده از جنس سخت‌تر، احتمال کمتری دارد در جای خود تکان بخورند ولی جای‌گذاری و خارج کردن آنها آسان‌تر است. اما ممکن است برای افرادی که عضلات یا مثانه حساسی دارند مناسب نباشند.

نکته دیگر وجود زائده ساقه یا منگوله در انتهای فنجان است. منگوله انتهای فنجان کمک می‌کند که جای‌گذاری و خارج کردن آن راحت‌تر باشد. ولی وجود ساقه در انتهای کاپ به تنظیم اندازه طول آن کمک می‌کند. اگر برای نخستین دفعات می‌خواهید از کاپ قاعدگی استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم نوع دارای ساقه را انتخاب کنید تا بتوانید با تراشیدن ساقه کاپ به اندازه استاندارد و مورد نظر، متناسب  با طول کانال واژن دست پیدا کنید.

نکته دیگر این است که اگر ورزشکار هستید یا فعالیت فیزیکی زیادی دارید، می‌توانید از کاپ های قاعدگی ای استفاده کنید که به صورت خاص برای ورزشکاران طراحی شده‌اند تا از نشت مایعات از فنجان قاعدگی در هنگام ورزش پیشگیری کنند.

قدرت عضلات کف لگن

قدرت عضلات کف لگن در انتخاب نوع کاپ مناسب بسیار مهم است. افرادی که به دلیل انجام ورزش‌هایی مانند شنا یا یوگا و … عضلات قوی تری دارند، می‌توانند از کاپ‌های با اندازه کوچک‌تر استفاده کنند.

سابقه زایمان طبیعی

خانم‌هایی که زایمان طبیعی داشته‌اند، به دلیل تغییراتی که پس از زایمان برایشان پیش آمده است، مانند محل قرارگیری سرویکس، کاهش قدرت عضلات کگل و نیز افزایش حجم خونریزی قاعدگی و… به‌طور معمول بهتر است از کاپ قاعدگی با اندازه بزرگ‌تر استفاده کنند.

نکته مهم دیگر این است که اگر اخیرا سقط یا زایمان داشته‌اید و یا بیماری خاصی دارید، بدون مشورت با پزشک خود ازکاپ قاعدگی استفاده نکنید.

برای خرید حتما یه سر به برگه اختصاصی کاراپارس بزنید

برخی از پرفروش‌های کاپ قاعدگی

کاپ قاعدگی اسپورت SHORTY ساقه ای ملونا

275,000 تومان
برند: MeLuna کشور مبدا برند: آلمان ویژگی محصول: مناسب برای ورزشکاران حرفه ای با کانال واژن کوتاه ساخته شده از سیلیکون پزشکی ضد حساسیت رنگ آبی-بنفش و صورتی

کاپ قاعدگی کلاسیک Regular توپی ملونا

275,000 تومان
برند: MeLuna کشور مبدا برند: آلمان ویژگی محصول: مناسب برای خونریزی شدید ساخته شده از سیلیکون پزشکی ضد حساسیت انعطاف پذیر

پک هدیه(دو عدد کاپ قاعدگی ملونا کلاسیک سایز L )

520,000 تومان
کاپ قاعدگی کلاسیک Regular ساقه ای ملونا سایز LARGE آبی اکلیلی کاپ قاعدگی کلاسیک Regular ساقه ای ملونا سایز LARGE بنفش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.