تجهیزات پزشکی

جوراب واریس چیست؟

جوراب واریس

جوراب واریس در موارد متعددی می‌تواند نقش درمانی داشته و مورد استفاده قرار گیرد. در این زمینه سؤالات متعددی مطرح می‌شود:

  • آیا جوراب واریس می‌تواند واریس را به طور کامل درمان کند؟
  • دوره درمانی جوراب واریس برای درمان برآمدگی رگ‌ها چقدر است؟
  • این جوراب چقدر دوام دارد؟
  • در چه مواردی برای فرد جوراب واریس تجویز می‌شود؟

در ادامه سعی داریم به‌طور اختصار به این سؤالات پاسخ داده و اطلاعاتی را پیرامون واریس و درمان آن مطرح کنیم.

واریس چیست و چطور به وجود می‌آید؟

گاهی ممکن است که دریچه های سیاهرگ ضعیف شده و خون به جای اینکه روبه بالا حرکت کند و به سمت قلب برگردد، در سیاهرگ‌ها انباشته شود. در این حالت، ما شاهد ایجاد رگ‌های واریسی هستیم که به طور معمول در پاها دیده می‌شوند.

انباشته شدن خون در سیاهرگ‌ها سبب بزرگ شدن آن‌ها می‌شود. در این حالت، رگ‌ها به شکل گره خورده در می‌آیند. بعضی از رگ‌های واریسی نزدیک سطح پوست نبوده و به سادگی دیده نمی‌شوند. این رگ‌ها که از پوست فاصله بیشتری دارند، باعث می‌شوند که پا ورم کرده و پوست آن تیره و قرمز رنگ جلوه کند.

جوراب واریس

جوراب واریس چیست و چه کارایی دارد؟

جوراب واریس جزو جوراب های الاستیکی بوده که باعث فشار بر روی سطح پا می‌شود. زمانی که پاها تحت فشار قرار می‌گیرند، قطر رگ‌هایی که بزرگ شده اند، کاهش یافته و سرعت جریان خون در آن‌ها بیشتر می‌شود. همچنین این جوراب کمک می‌کند تا کارایی دریچه سیاهرگ افزایش یابد و فشار ورید ها کم شود. استفاده از جوراب واریس مانع جمع شدن خون در رگ‌ها می شود و نمی گذارد پاها سنگین شده و دچار درد و تورم شوند. این جوراب طبی به شکلی طراحی و تولید شده است که فشار ملایمی را به پاها وارد کند و باعث شود جریان خون افزایش یابد. فشاری که توسط این جوراب‌ها به پا وارد می‌شود، متناسب با وضعیت پاها بوده و خاصیت درمانی دارد و به طور معمول عارضه ای را برای فرد به وجود نمی‌آورد. با استفاده از جوراب واریس می‌توان علائم واریس و همچنین دیگر مشکلات وریدی را کاهش داد و به بهبود آن‌ها پرداخت.

آیا استفاده از جوراب واریس مفید است؟

یکی از ساده ترین روش های درمانی برای واریس استفاده از جوراب واریس است. یکی از اصول مهم در درمان انواع مختلف واریس، استفاده از تکنیک های فشرده سازی درمانی است. این نوع جوراب، رگ هایی که در سطح پوست هستند را می‌فشارد و بدین ترتیب سبب می‌شود که خون بیشتری به سمت سیستم عروقی عمیق کشیده شود. نهایتاً فشاری که در رگ‌های پا وجود دارد کاهش یافته و به تبع آن، ورم پا بهبود می یابد. پوشیدن این جوراب طبی سبب می‌شود تا خون از سمت پا در جهت قلب جریان پیدا کند.

جوراب فشاری در درمان چه مشکلاتی مؤثر واقع می‌شود؟

برای درمان عارضه های نظیر بیماری واریس، ورم رگ‌ها، واریس حاد و کبودی می‌توان از جوراب واریس استفاده کرد و علائمی نظیر خستگی پاها و درد در آن ناحیه را کاهش داد.

چطور از جوراب واریس به بهترین شکل استفاده کنیم؟

برای اینکه استفاده از جوراب واریس نتیجه‌بخش باشد، بهتر است که در تمامی طول روز از این محصول استفاده کنید. در صورتی که این جوراب پوشیده نشود و یا مدت زمان کوتاهی مورد استفاده قرار گیرد، تأثیر خاصی بر رگ های واریسی نمی‌گذارد.

استفاده از این نوع جوراب در موقع خواب توصیه نمی‌شود مگر با دستور پزشک. در هنگام خوابیدن بدن در حالت افقی قرار می‌گیرد و در این حالت، خون نمی‌تواند بر خلاف جهت حرکت کند. پس نیازی نیست که در هنگام خوابیدن از جوراب طبی استفاده کنید.

جوراب واریس

چطور جوراب واریس استفاده کنیم؟

برای اینکه از روند درمان نتیجه بهتری به دست آورید، لازم است تا به طور مستمر از جوراب واریس استفاده کنید. این بدین معناست که به محض بیدار شدن از خواب، لازم است این جوراب طبی را بپوشید و شب هنگام، قبل از خوابیدن آن را از تن دربیاورید. به محض اینکه جوراب واریس را از پا بیرون ‌آوردید، پاها را در جایی قرار دهید که بالاتر از قلب باشد. با این کار خون با سهولت بیشتری به سمت قلب جریان پیدا کند.

قبل از استفاده از این جوراب مطمئن شوید که متناسب با سایز پای شما تهیه شده باشد، تا بتواند فشار مورد نیاز را بر روی پاها اعمال کرده و واریس را بهبود دهد. اگر پس از مدتی استفاده از جوراب واریس متوجه خشکی پوست و یا پوسته پوسته شدن آن شدید، با استفاده از کرم های مرطوب کننده می‌توانید پوست خود را به حالت عادی بازگردانید.

این جوراب برای چه افرادی مناسب است؟

تمام افرادی که لازم است به اقتضای شغل و یا فعالیت روزانه خود مدت زمان زیادی را سرپا بایستند، می‌توانند از جوراب واریس استفاده کنند. ایستادن طولانی مدت برای فروشندگان، اساتید، پرستاران، کارگران و بسیاری از مشاغل دیگر امری رایج و روزمره است. به طور معمول کارمندان اداری مجبور هستند که ساعت های طولانی بر روی صندلی بنشینند. به همین جهت پاهایشان با خستگی زیادی روبرو می‌شود و استفاده از جوراب واریس می‌تواند خستگی پاهایشان را کاهش دهد.

برخی اوقات دیده می‌شود که ورزشکاران و حتی دوندگان از لوله‌های فشرده سازی بر روی پاها و بازوان خود استفاده می‌کنند. می‌توان گفت استفاده از این وسایل، سبب بهبود جریان خون و گردش لنف شده و به بهبودی عضلات منجر می گردد.

زنان باردار نیز ممکن است در معرض ابتلا به بیماری های وریدی باشند. احتمال اینکه خون در رگ‌های این افراد لخته شود، شش برابر بیشتر از افراد عادی است. اضافه شدن وزن کودک به وزن بدن، باعث می‌شود که میزان فشار وارد شده به پاها افزایش یابد و از طرف دیگر تغییر هورمونی سبب افزایش حجم خون و کاهش قطر رگ‌ها می گردد. جوراب واریس در این موارد نیز می‌تواند به شکلی بی خطر به بهبود واریس کمک کند.

افرادی که زیاد به مسافرت می‌پردازند نیز می‌توانند در طول پروازهای طولانی از جوراب واریس استفاده کنند تا احتمال لخته شدن خون در پاها کاهش یابد.

چطور از جوراب واریس خود مراقبت کنیم؟                            

در صورتی که به شکل منظم و مستمر از جوراب واریس استفاده می‌کنید، بهتر است دو یا چند جفت از این جوراب‌ تهیه کنید.

بهتر است پس از هر بار استفاده، جوراب خود را با یک شوینده ملایم و آب گرم بشویید. بدین شیوه جوراب واریس حالت کشسانی خود را حفظ می‌کند. اگر نکات مربوط به مراقبت از این جوراب طبی را به درستی رعایت کنید حداقل تا چهار ماه احتیاج به خرید جوراب جدید ندارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *